Topluluk kuralları

Anasayfa » Topluluk kuralları
 Duyurular

GGTurkey Topluluk kuralları

GGTurkey topluluk platformlarında “Discord sunucuları, Sosyal medya platformları, web ve mobil uygulama platformları” içinde, üye olan ve hizmetlerden yararlanan tüm üyeler, aşağıda yer alan kuralları doğrudan okumuş, anlamış ve dikkate alacağını beyan etmiş sayılacaktır.

1- Ortaya çıkan içeriklerin, ilişkilerin ve paylaşımların güvenliğini Koruma

 1. Şiddet Tehditleri:
  1. Kamuya mal olmuş kişiler dahil, bireylere veya gruplara yönelik şiddet tehditlerinde bulunmak yasaktır ve gerçekleştiği durumlarda emniyet birimlerine bildirilecektir. Ayrıca şiddet içerikli suç niteliğindeki eylemleri teşvik eden veya destekleyen içerikler de (örneğin, başkalarını bir birey veya gruba karşı şiddet içerikli suçlar işlemeye teşvik etmek ya da şiddet eyleminde bulunmuş bir bireyin işlediği suçu destekleyen ifadelerde bulunmak) yasaktır.
 2. Terörizm:
  1. Uluslararası veya yurtiçi terörizmi teşvik eden, destekleyen veya kışkırtan içerikler yasaktır. Bu yasağa terörist organizasyonları, liderlerini veya bunlarla ilişkili şiddet eylemlerini destekleyen ve bireylerin terörist organizasyonlara katılması için tasarlanmış içerikler dahildir.
 3. Çocuk İstismarı:
  1. Reşit olmayan bireyleri cinselleştiren veya çocuklara yönelik cinsel istismara neden olan veya bunu teşvik eden içerikler paylaşmayın, göndermeyin ve talep etmeyin. Buna dijital olarak değiştirilmiş veya çizgi film içerikleri dahildir. Çocuklara yönelik cinsel istismar içeriklerinin bulundurulması, dağıtımı ve talep edilmesi ciddi bir suçtur ve bu konuda Kayıp ve İstismar Edilmiş Çocuklar için Ulusal Merkezi aracılığıyla dünya çapında emniyet yetkililerine bildirimde bulunuruz.
 4. Nefret Söylemi ve Etkinlikleri:
  1. Nefreti teşvik eden veya gerçek veya algılanan ırk, etnik köken, milliyet, din, cinsiyet, cinsel kimlik, yaş, askerlik durumu, cinsel yönelim, engellilik, sağlık durumu, hastalık, politik görüşler ya da bağlantılar nedeniyle bir kişi veya gruba karşı şiddeti destekleyen her tür içerik yasaktır. Ayrıca ürünlerimizin diğerlerine karşı yukarıda açıklanan türde şiddet ve nefreti destekleyen veya bu tür eylemlerin içinde olan grup ve kuruluşlarca kullanılması da yasaktır (örneğin, nefret grupları için bir etkinlik veya toplantıyı duyurmak üzere hizmetlerimizin kullanılması). İlgili Anayasa maddelerini okuyunuz.
 5. İntihar ve Kendine Zarar Verme:
  1. İntihar veya kendine zarar vermeyi teşvik eden ya da yücelten içerikler paylaşmayın. Buna diğerlerinin kendilerine zarar vermesini teşvik eden içerikler dahildir (örneğin, beslenme bozukluğunu teşvik eden içerik paylaşmak).
 6. Kanlı ve Beden Parçalanmasına ilişkin İçerik:
  1. Ciddi beden yaralanmaları, işkence veya insan veya hayvanların parçalanmasını gösteren içerikler yasaktır.
 7. Yetişkinlere Yönelik İçerik:
  1. Kadın ya da erkek cinsel organları veya göğüs ucu dahil olmak üzere kadın göğsünü açık bir biçimde gösteren, çıplaklık içeren içerikler paylaşmayın. Sanatsal, eğitimle ilgili, politik veya bilimsel değeri olan içeriklerde ve içeriğin cinsel hisleri uyandırmaya yönelik olmadığı durumlarda bu kural için istisnalar tanırız (örneğin, emzirme, doğum ve çıplak protestolar). Cinsel hisler uyandırmaya yönelik cinsel eylemler, vücut sıvıları ya da işlevleri gösteren içeriklere izin verilmez.
 1. Taciz ve Zorbalık:
  1. Özellikle diğer Ditop idarecilerine ve genel kullanıcılarına yönelik kişisel saldırılar tüm platformlarda yasaktır. Bu yasak göz korkutma, utandırma, aşağılama, cinsel tacizde bulunma veya diğer herhangi bir şekilde zarar vermeye ve tartışmaları bastırmaya veya kullanıcıları platformlarımızdan uzaklaştırmaya yönelik içerikleri kapsar (örneğin,tekrarlayan veya konu dışı gönderiler aracılığıyla aynı fikirde olmadığınız kişilere karşı zorbalık içeren bir dil kullanmak). Reşit olmayan kişilere yönelik zorbalığın özellikle zararlı olduğunu takdir eder ve 18 yaşındakilerin altındakilere yönelik aşağılayıcı içerikleri daha detaylı olarak inceleriz.
 2. İnsan Kaçakçılığı ve Fuhuş:
  1. GGTurkey hizmetlerinin seks ticareti veya diğer türde insan kaçakçılığı ya da ticari cinsel etkinlikleri gerçekleştirmek için kullanımı yasaktır. Ditop hizmetleri üzerinde insan kaçakçılığı yapıldığını görürseniz bildirim ve mağdurları emniyet birimlerine başvurmaya teşvik edin.
 3. Uyuşturucular:
  1. Uyuşturucu kullanımı gösteren veya uyuşturucuların nasıl üretildiğini veya tedarik edildiğini açıklamak yasaktır. Platformlarımızda her tür uyuşturucunun satın alınması ve satışı da yasaktır.
 4. Yasadışı Faaliyetler:
  1. Yasadışı faaliyetleri teşvik eden veya bu faaliyetlere olanak tanıyan içerikler yasaktır. Buna yasadışı öğelerin satın alınması ve satışı da dahildir.

 

2 – Kullanıcıların Gizliliğini Koruma

 1. Kişiyi Tanımlayabilir Bilgiler ve Kişisel Bilgileri Bulma ve İfşa Etme:
  1. Size ya da başkalarına ait hassas kişisel bilgileri herkese açık olarak paylaşmayın. Bu yasak parolalar, kimlik numaraları, banka hesap bilgileri, doğum tarihleri, ev veya iş adresleri ve diğer kişiyi tanımlayan bilgileri kapsar. Hesabınızın güvenliğini korumakla ilgili daha fazla bilgi edinmek için adminle iletişime geçin.
 2. Gizlilik İhlalleri:
  1. Başkalarının yasal gizlilik beklentilerini ihlal etmeye neden olan veya bunu teşvik eden ya da belgeleyen içerikler paylaşmayın. Bu yasağa voyör stilinde medya, onay alınmadan paylaşılmış özel görüntü ve videolar ve başkalarını utandırmak ve taciz etmek amacıyla herkese açık biçimde görüntüler paylaşma tehditleri dahildir.

3- Platformumuzun bütünlüğünü koruma

 1. Sahte Davranışlar (Yanlış Bilgilendirme, Dezenformasyon ve Kimliğe Bürünme):
  1. Kullanıcılarımızı yanlış yönlendirmek, aldatmak veya onlara başka biçimlerde zarar vermek üzere tasarlanan ya da bunlara neden olabilecek içerikler yasaktır. Buna seçmenlerin oy kullanma haklarını ellerinden alma teşebbüsleri veya seçimlere diğer şekillerde kötü amaçlarla müdahalede bulunma dahildir. Siz ve herhangi bir diğer kişi, kurum veya şirket arasında karışıklığa neden olmaya çalışamaz veya diğer kullanıcıları paylaştığınız içeriğin kökeni ya da diğer herhangi bir kişi, kurum veya şirketle ilişkiniz konusunda yanlış bilgilendiremezsiniz.
 2. İstenmeyen Posta/Kaynak Kötüye Kullanımı/Kötü Amaçlı Yazılım:
  1. Ürünlerimizi istenmeyen toplu mesajlar göndermek veya tekrarlayan, konu dışı veya GGTurkey dışındaki bir web sitesinde ticari etkinliğe yönlendirmek üzere tasarlanan herhangi bir türde içerik paylaşmak için kullanamazsınız. Siz veya başkaları tarafından paylaşılan içerikleri tanıtmak ya da ortadan kaldırmak veya GGTurkey tarafından kullanılan yönetim araçlarının güvenliğini ve içeriğini alt etmek üzere birden çok hesap oluşturamaz ve kullanamazsınız. Kimlik avı veya virüs, kötü amaçlı yazılım ya da diğer zararlı öğeleri iletmek için ürünlerimizi kullanmayın. GGTurkey veya diğerlerine ait ağların, sunucuların ve diğer alt yapının çalışmasına müdahale edecek eylemlerde bulunmayın.
 3. Terk Edilen Hesaplar:
  1. Hesabınıza üç aydan uzun bir süre erişmediğiniz takdirde hesabınız devre dışı bırakılarak hesabınızdaki tüm içerikler silinebilir.

 

4- Fikri Mülkiyet Hakkına Saygı

 1. Telif Hakkı ve Fikri Mülkiyet:
  1. Başkalarının telif hakkını, ticari markasını veya diğer fikri mülkiyet haklarını ihlal eden içerikler paylaşmayın. Farkına vardığımızda veya söz konusu hakkın sahibi tarafından talep edildiğinde, bu tür içerikleri kaldırırız. Ayrıca üretilen tüm içerikler eğitim gelişim amaçlı paylaşılmış olsa da üretene aittir ve sistem dışında izinsiz paylaşılması yasaktır. Her türlü bilginin sistem dışına çıkarılması sonucu oluşacak hak davaları tarafları ilgilendirir. Topluluğumuzda telif hakkı sorunları oluşmaması için verilen eğitimlere mutlaka katılın.

5- Siber Zorbalık

Aşağıda siber zorbalık kapsamına giren davranışlar sıralanmıştır. Çevrimiçi GGTurkey platformlarında siber zorbalık kapsamına giren davranışlar sergileyen kullanıcılar, GGTurkey platform yetkilileri tarafından yaptırımlara maruz kalabilir, gerektiği taktirde emniyet güçlerine rapor edilebilir.

 1. Dedikodu
  1. Kamuoyunda spekülasyon oluşturma. Çevrimiçi ortamlarda hakkınızda kasıtlı ve alenen dedikodu yapılması.
 2. Dışlama
  1. Bir grup arkadaştan bir kişiyi ayırma. Özellikle okulda başlayan ve siber ortamda devam eden dışlanma.
 3. Taciz
  1. Sürekli ve kasıtlı olarak yapılan zarar verici ve rahatsız edici davranışlar.
 4. Takip
  1. Her an izlenildiğini hissetme. İnternette başlayıp, gerçek hayata yansıyan takip ediliyormuş hissi.
 5. Trollemek
  1. Kasten ve maksatlı olarak yapılan provokasyon (kışkırtma) ve örtülü hakaret, sabote.
 6. Yorumlar
  1. Yazı, fotoğraf, video yoluyla yapılan hakaret ve küfür içeren negatif iletiler.
 7. Saygısızlık
  1. İletişimde haddi aşmak ve bunu devam ettirmek.
 8. Sahte Hesap
  1. Kurban adına sahte hesaplar oluşturarak ve bu oluşturulan sahte hesaplar yoluyla tehdit ve zorbalığı sürdürmek.
 9. Kandırma
  1. Başkalarının çeşitli, gizli bilgilerini yayınlayarak ve bunları çarpıtarak insanları aldatmak, dolandırmak.
 10. Manipüle
  1. Kurbanın kendisi gibi davranmak.

GGTurkey Topluluk kuralları özeti

GGTurkey Discord topluluğunun tüm üyelerinin güzel bir deneyim yaşamasına ve hep birlikte çok güzel işler başarmamıza yardımcı olmasını umduğumuz bu kurallara dikkat etmeniz, topluluk için olduğu kadar şahsınız için da önemlidir. Ayrıca lütfen çok ciddi hamleler yapmadan önce bu kurallar dışında ne gibi sorumluluklar doğabileceğini tekrar kontrol ediniz veya hukuk departmanımızdan görüş alınız.

GGTurkey olarak topluluklarımızı tüm kullanıcılarımız için çekici ve güvenli tutma konusunda size güveniyoruz. Topluluğumuzun sürekli büyüyerek çok daha iyi yerlere gelmesi için çok çalışıyoruz. Bu konuda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz.

Kısacası

 • İyi bir topluluk üyesi olun.
 • Kuralları öğrenin.
 • Katılımcılarımızla etkileşimleriniz, bağlantılarınız ve onlara karşı davranışlarınızda saygılı olun.
 • Konudan sapmayın. İçeriğiniz konuyla ilgili olsun ve içeriğinizi dikkatle yönetin. Yönetici ve mentörlerden ne istediğinizi iyice kavrayın.
 • Topluluk Kurallarına aykırı içerik görürseniz, lütfen kimseyle paylaşmadan yönetici veya moderasyon ile kötüye kullanımı bildirme araçlarını “ör. ticket – bilet” kullanarak bildirin.
Arama yapmak için "Enter", çıkmak için "ESC" tuşun basın