Tap Strafing Nedir ve Apex Legends’ta Neden Yasaklandı?

Anasayfa » Haberler » Tap Strafing Nedir ve Apex Legends’ta Neden Yasaklandı?
 Duyurular
author image by admin | 0 Yorum | 2022-05-18

Tap strafe, Bunny hoping, Wall jump. Apex Legends yayınlarını izlerseniz veya e-spor videolarında dikkat ederseniz, bunlar muhtemelen tekrar tekrar duyduğunuz ifadelerdir – elbette konsol oyuncularını izlemiyorsanız. Hepsi klavye ve fare ile elde edilebilen üst düzey hareket stratejileridir ve bu nedenle Discord, Reddit ve Twitter gibi forumlarda sürekli bir tartışma konusudur.

Teknikler kolay değil – bu nedenle ‘yüksek seviye’ terimi – ancak config bağlantılarınızı değiştirerek ve saatlerce pratik yaparak, bu beceriler bir dövüşü kazanmak ve kaybetmek arasındaki fark olabilir. Beceriyi aşırı basitleştirmek için, hafifçe vurmak, ivme kaybetmeden havada hızlı bir şekilde yön değiştirmenize olanak tanır. Duvar sıçraması için duvara çarpma ile birleşmesi gibi.

Tap strafe çoğunlukla bir kaçış mekanizması olarak kullanılır; bir fight kötüye gittiğinde Fight’dan çıkmak ve hareketinizin düzensiz ve öngörülemez olmasını sağlamak için, böylece güvenli bir şekilde uzaklaşabilmek için kullanılır. Peki neden yasaklandı?

İlk olarak, istenmeyen bir mekanikti. Bir bug. Apex tamamen hareketiyle ilgileniyordu, ancak bu oyuna kasıtsız bir eklemeydi. Bununla birlikte, birçok üst düzey oyuncu, Apex’i diğer battle royale oyunlarından ayıran şeyin bu tür beceriler olduğuna inanıyor, çünkü en üst düzeyde rekabet etmek istiyorsanız bu beceride ustalaşmak çok önemlidir. Oyunun diğer birçok kısmı da istenmeden yapıldı: bir ölüm kutusunu yağmalarken bir yandan diğer yana hareket etmek, keskin nişancılıktan kaçınmanıza yardımcı olur ve dövüşleri kazanmak istiyorsanız (özellikle üçüncü taraflara karşı) kalkan değiştirmek pratikte bir zorunluluktur. Bunlar da gelecekteki güncellemelerde kaldırılacak mı? Muhtemelen bu konuda EA çalışmalarını sürdürüyor.

Tap Strafe, Wall jump gibi hareket mekanizmaları, oyunda diğer oyuncuların yapmakta güçlük çekeceği veya yapamayacağı kadar ustalık gerektiren, bug ve açık kullanılarak yapılan hareketler olduğu için dengeyi bozmakta. Her ne kadar Wall jump için esneklik sağlanıyor olsa da Tap Strafe oyunun gidişatını yüksek oranda etkileyen bir hareket. Bu nedenle Bir çok turnuvada ve oyunda yasaklandı. Bu konuda eğer bu hareketleri kullanıyorsanız rapor edilmeniz halinde Oyundan yasaklanmanız olası.

Bunun yanı sıra son zamanlarda ortaya çıkan Neo/Meme Strafe de var. Bu konuyu da ele almak lazım. Her ne kadar yeni olduğu için EA bu konu hakkında herhangi bir açıklama yapmış olmasa da, bu hareket mekaniğinin de oyunun açıklarından faydalanarak, bir makro – config yardımıyla uygulanabildiği için yasaklanması hatta yasaklanmış olması mümkün.

GGTurkey, bu konuda daha adil bir rekabet ortamı sunabilmek için, Apex Legends Etkinlik ve Turnuvalarında Tap Strafe, Neo Strafe gibi hareketleri yasakladı ve uygulayan kullanıcılara yaptırım uygulayacağını beyan etti. Buradaki temel mantık, diğer oyunculara nazaran üstünlük sağlayabilecek, Apex in sunduğu hareketlerin dışında bir hareket uygulanması durumunda kullanıcıya yaptırım uygulanacağıdır. Bu durumda, örneğin bir yerden bir yere hareket ederken Tap Strafe “Hala Yapılabiliyorsa” yapılabilir, fakat bir Fight sırasında bunu uygulamak, tespit edilmesi durumunda yaptırım uygulanmasına sebebiyet verecektir.

Neo/Meme strafe noktasında bir video’yu aşağıya bırakıyorum;

 

Bu tekniklerle ilgili en büyük sorun, girdi tutarsızlıklarının olmasıdır. Kontrol cihazında oynuyorsanız, fight sırasında tavşan zıplaması, Tap strafe, Bunny hoping, Wall jump yapmanız çok güçtür. Geçmişte bazı oyuncular fight yaparken girişleri hızlı bir şekilde değiştirmişlerdi, ancak bu ALGS’de yasaklandı. Bunny hoping daha önce nerflenmişti.

Respawn’ın, Tap strafe’in neden kaldırıldığını onaylamadığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, hareket teknolojisinde yapılan önceki değişikliklere bakıldığında, geliştiricinin oyunu farklı girdilerdeki oyuncular için dengelemeye çalıştığı görülüyor. Ancak bu, gelecekteki değişiklikler için bir emsal teşkil ediyor.

Tap strafing’i kaldırma kararı, muhtemelen halka açık oyundaki beceri boşluğunu azaltmayı ve Apex’in girdilerini dengelemeyi amaçlıyor. Ancak e-sporlarda ve Apex Predator seviyesindeki dereceli lobilerde oyuna en üst düzeyde zarar verebilir.

Sağlıcakla kalın, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Discord Sunucumuza Katıl

Arama yapmak için "Enter", çıkmak için "ESC" tuşun basın