Duyurular

Apex Legends Rank Sistemi

Merhaba, bir süredir arz – talep ve bilgi arayışlarını incelediğim için, Apex Legends Rank sistemi hakkında detaylı bir kılavuz oluşturulması gerektiğine karar verdim. Bu kılavuz, çok fazla bilgi metninden ve veri karmaşasından oluşabilir, bu yüzden sizin merak ettiğiniz bölümü daha rahat bulabilmeniz açısından aşağıya bir navigasyon ekleyeceğim.

Kılavuz Navigasyonu

Genel Tanım

Dereceli Ligler (Ranked Leagues) , Sezon 2de tanıtılan bir oyun modudur . Normal Apex Legends oyun modundan farklıdır, çünkü oyuncular aynı veya eşit seviyedeki diğer oyuncularla eşleştirilir. 

Dereceli Liglerin sezonları ana sezonlarla paralel ilerler. Bir sezonun sonunda oyuncular, derecelerine göre bir ödül alırlar.

Mekanik

Dereceli maçlar, üçlü takımlarda normal Apex Legends ile aynı şekilde oynanır, tek fark eşleştirme ve her maçtan sonra Dereceli Puanların (RP) verilmesidir. Dereceli’de oyuncular, yerleştirme ile aynı veya benzer seviyedeki oyuncularla eşleştirilir. RP, bir sonraki katmana ilerlemeyi ölçmek için kullanılır. Her maç girmek için küçük bir miktar RP düşer, ancak oyuncular öldürme, asist ve yüksek yerleştirme alarak daha fazla kazanabilirler.

4. Sezondan başlayarak, Sıralamalı Sezonlar “Splitlere” bölünmüştür. Kademeler, her splitten sonra sıfırlanır ve oyuncunun son dereceli ödülleri, her iki splitte ulaşılan en yüksek kademeye göre belirlenir. 

Terk Etme ve Cezalar

Maçları zamanından önce terk etmek, terk cezası ile sonuçlanır. Bu, maça bağlanmasında başlar, tüm takımın elenmesine kadar devam eden süre içinde devam eder. Bir oyuncu elendikten sonra bile, banner’ları hala alınabilir durumdayken ayrılırlarsa oyuncular yine de ceza alırlar. Banner’ları alınırsa, oyuncular ceza almadan ayrılmadan önce 2 dakika 30 saniye beklemelidir.

Sunucu sorunları veya istemcinin sona ermesi nedeniyle bağlantının kesilmesi, oyuncunun 2 dakika içinde yeniden bağlanamaması durumunda da cezalarla sonuçlanacaktır. Takım arkadaşlarından biri veya her ikisi AFK’ye giderse veya kısmen bağlantı kesilirse (yani adları HUD’da hala görünürse), ayrılma, terk olarak kabul edilir ve bir ceza ile sonuçlanır. Oyuncunun tam bir takımı yoksa (takım arkadaşlarının bağlantısının kesilmesi/terk edilmesi veya maçmatik ile doldurulamaması nedeniyle), oyuncu ayrılmadan önce indirme gemisine girene kadar beklemelidir.

Oyuncular, ayrılmaları terk cezalarını tetikleyebilirse menüler aracılığıyla uyarılır; uyarı görünmezse, sunucunun hesaplamasına bağlı olarak oyuncular oyundan çıkmakta serbesttir.

Dereceli Liglerde, cezalar şunlardır :

  • Atış Poligonu ve Eğitim dahil TÜM modlardan en az 10 dakika kilitleme.
  • Kazanılan herhangi bir RP’nin kaybedilmesi ve giriş maliyetinin iki katına çıkarılması.

Partiler

Oyuncular Dereceli Liglere solo olarak veya iki veya üç kişilik önceden hazırlanmış bir parti olarak girebilirler. Maçmatik, kadroda kalan tüm boşlukları benzer rütbedeki rastgele oyuncularla otomatik olarak doldurur.

Parti olarak girerken, oyuncular en yüksek dereceli parti üyesine göre eşleştirilecektir. Platinum veya daha yüksek dereceli oyuncular, yalnızca kendilerinden bir kademe daha yüksek veya daha düşük olan arkadaşlarla parti yapabilir.

Katmanlar

Oyuncular, oyuncuların mevcut RP’lerine göre küresel olarak sıralandığı Master ve Apex Predator hariç, her biri dört bölüme sahip sekiz katmana ayrılır. Sıralamalar platforma dayalıdır.

Oyuncular, puan gereksinimini karşıladıktan sonra daha yüksek bir aşamaya terfi edebilirler ve sıralamada 100RP promosyon bonusu alabilirler. Oyuncular ayrıca RP’leri seviye eşiğinin altına düşmek üzereyse daha düşük bir seviyeye düşebilir. Seviye eşiğinde, oyuncular üç oyun için seviyeleri düşürmek için yumuşak bir indirgeme korumasına sahiptir. Korumayı tükettikten sonra, oyuncu alt bölümün %50’sine düşürülerek rütbesi düşürülür (örn. Master→ Diamond 1’in %50’si). Kademeler içinde sıralama yukarı veya aşağı bölünmeler korunmaz ve ek RP vermez. Apex Predator seviyesi, mevcut en iyi 750 oyuncu olarak tanımlandığından, olağan yükselme ve düşürme prosedüründen de muaftır.

Dereceli Liglere ilk girdikten sonra oyuncular, sıralamaya giriş seviyesi olarak hizmet veren “Çaylak” seviyesine yerleştirilir. Çaylak kademesinin giriş maliyeti yoktur ve bu kademeden ayrıldıktan sonra oyuncular Bronz’dan kademeye geri dönemezler.

İlerleme (RP Kazanım, Asist, Katılım)

Her maçın başında, giriş maliyeti olarak, oyuncunun rütbe kademesine ve bölümüne bağlı olarak belirli bir miktarda RP düşülür. Sırayla, performanslarına bağlı olarak her maçtan sonra oyunculara RP verilir.

Kazanılan RP miktarı iki faktöre bağlıdır: Sıralama ve  Öldürme/Asist. Öldürmeler ve asistler, daha yüksek yerleştirmeye ulaşıldığında daha fazla RP kazandırır ve 10 veya daha iyi bir yerleştirmeye ulaşılmadıkça nispeten düşük bir değere sahiptir.

Asist, oyuncu bir rakibe, o düşmanın bir takım üyesi tarafından yere indirilmesinden önceki 15 saniye içinde hasar verirse ve o düşman elenirse gerçekleşir. 15 saniyelik zamanlayıcı, vurulan düşman canlandırıldığında sıfırlanır ve düşman bir ekip üyesi tarafından tekrar düşürülürse asist yine de verilir. Crypto ayrıca Gözetleme Uçağı ile düşmanları tarayarak asist alabilir.

Asist kurallarının uygulanmaması durumunda, bir  takım üyesi tarafından öldürülen oyuncuya normal RP’nin %50’si (aşağı yuvarlanmış) oranında katılım (participation) ödülü verilir.

Daha yüksek seviyedeki bir oyuncuyu öldürmek (veya asist almak) daha fazla RP kazandırır. Tersine, daha düşük seviyedeki bir oyuncuyu öldürmek (veya asist almak) daha az RP kazandırır. Master ve Apex Predator aynı katman olarak kabul edilir. Öldürmelerden ve asistlerden kazanılabilecek toplam RP miktarının bir sınırı yoktur.

Bu hesaplamayı örneklendirerek açıklayalım;

1. olduğunuz bir maçta 5 Kill/Asist’e sahip olduğunuzu ve Platinum olduğunuzu varsayalım. ve ayrıca 2 Gold, 2 Diamond ve 1 Platinum Kill/Asist aldığınızı varsayıyoruz. 1. olduğunuz için K/A başına 25 RP kazanacaksınız. Bunu çarpanlara göre hesaplayalım;

  • Gold için : 2 x 25 = 50 RP | 50 * %100 = 50RP 
  • Platinum için : 1 x 25 = 25 RP | 25 * %100 = 25 RP
  • Diamond için : 2 x 25 = 50 RP | 50 * %150= 75 RP

Toplamda = 150 RP

Dereceli Arena

 

Mekanik

Dereceli Arena maçları normal Arenalar ile aynı şekilde oynanır, tek fark eşleştirme ve her maçtan sonra Arena Puanlarının (AP) verilmesidir. 

Dereceli Arenalarda, bir oyuncunun becerisinin iki ayrı ölçüsü vardır: görünür bir rütbe/AP ve görünmez bir MMR (eşleştirme derecesi) puanı. MMR performansa dayalıdır. Örneğin, bir Silver oyuncu sürekli olarak Platinum oyuncu gibi performans gösteriyorsa, o Silver oyuncu Platin düzeyinde MMR’ye sahip olacak ve benzer MMR’ye sahip diğer oyuncularla eşleştirilecektir. Eğer öyleyse, o oyuncu galibiyetlerde daha fazla AP kazanacak ve kayıplarda daha az AP kaybedecek, böylece görünür dereceleri MMR’larını yakalayacak, ancak oyuncu kaybederse MMR düşecek.

Bir oyuncunun ilk derecesini ve MMR’sini belirlemek için 10 yerleştirme maçı oynanır. Her sezon veya sezon ortası split’i, yumuşak bir MMR sıfırlamasıyla eşleştirilir ve oyuncunun yeniden yerleştirme yapması gerekir. (sezonlar için 10 ve splitler için 5).

 

Terk etme ve Cezalar

Maçları zamanından önce terk etmek, terk cezası ile sonuçlanır. Bu, karakter seçiminden oyuncunun elenmesine kadar geçen süreyi içerir.

Sunucu sorunları veya istemcinin sona ermesi nedeniyle bağlantının kesilmesi, oyuncunun 2 dakika içinde yeniden bağlanamaması durumunda da cezalarla sonuçlanacaktır. Oyuncunun tam bir takımı olmasa bile (takım arkadaşlarının bağlantısının kesilmesi/ayrılması veya eşleştirme yaparak dolduramaması nedeniyle) veya takım arkadaşlarından biri veya her ikisi AFK’ye gitse bile, oyundan çıkmak ceza ile sonuçlanır. Oyuncular, ayrılmaları terk cezalarını tetikleyebilirse menüler aracılığıyla uyarılır; uyarı görünmezse, sunucunun hesaplamasına bağlı olarak oyuncular oyundan çıkmakta serbesttir.

Dereceli Arenalarda cezalar şunlardır :

  • Atış Poligonu ve Eğitim dahil TÜM modlardan en az 10 dakika kilitleme.
  • Otomatik kayıp; RP kaybı miktarını hesaplamak için kullanılır
  • Kaybın iki katı RP. Örneğin, normalde kaybetseydiniz -13 RP vermeniz bekleniyorsa, vazgeçmek -26 RP verirsiniz.

 

İlerleme ve Katmanlar

Oyuncular kazanırlarsa AP kazanırlar ve kaybederlerse AP kaybederler. Sıralamalı Liglerin aksine, öldürmeler/asistler AP için sayılmaz. AP kazancının veya kaybının nasıl hesaplandığı hakkında başka somut bilgi yok.

Oyuncular, oyuncuların mevcut RP’lerine göre küresel olarak sıralandığı Master ve Apex Predator hariç, her biri dört bölüme sahip yedi katmana ayrılır. Sıralamalar platforma dayalıdır.

Dereceli Liglerden farklı olarak, Dereceli Arenalardaki sıralama düşüşü, bir oyuncunun sahip olduğu Arena RP miktarına bağlıdır.

 

Tüm bu verilerim Fandom üzerinden edindim / sağlamasını aldım diyebilirim. Bu nedenle çeviri ve yorumlamalarda bir sorun – yanlış var ise affola & bize bildirebilirsiniz. Vakit ayırdığınız için teşekkürler. | Kaynak : Fandom

Arama yapmak için "Enter", çıkmak için "ESC" tuşun basın