Apex Legends Rank Sistemi Değişti

Anasayfa » Haberler » Apex Legends Rank Sistemi Değişti
 Duyurular

Merhaba arkadaşlar, bugün yeni dereceli/rank sistemini konuşacağız. Baştan aşağı sistemde bir değişim oldu.

Biliyorsunuz Apex Legends’da dereceli oyun 2. sezon ile birlikte geldi ve o günden bu güne kadar bazı değişiklikler almıştı. Ama bu sezon ciddi anlamda bir değişiklik söz konusu. Gerçekten bunun için geciktiler ama en azından düşünüp şuanda bile düzeltmeleri hoş bir davranış.

Apex Legends’da dereceli maçlar iki ana unsur arasında dönüyor.

  • Zafer için takım oyunu
  • Doğru beceri ve Daha iyi rekabet

Bu iki ana unsura bağlı kalarak çok sayıda değişiklik yapıldı.

Gelin başlayalım…

Zafer için takım oyunu

Takım için oyna

Apex Legends takım tabanlı bir oyundur. Bir kişi olmadan bir diğerinin kazanma şansı yok denecek kadar azdır. Zaten bu yüzden solo mod apex legends’a gelmiyor ve asla da gelmeyecek.

Artık takım da düşman öldürüldüğü zaman tüm takım oyuncuları bir miktar RP alacak.

Kazanmak için oyna

Apex Legends bir savaş oyunudur. Hayatta kalmak birincil hedeftir ve sizi oraya götüren şey killer/öldürmelerdir. Öldürme/kill ödüllerine herhangi bir sınır koymak, bu sınırlara ulaşma konusunda istenmeyen bir vurgu ve baskı oluşturur. Bu yüzden respawn farklı bir yaklaşım izliyor.

Kaldırıldı:Kill/öldürme RP cap. artık yok.

Yeni: Her öldürmenin temel değeri, minimuma inerek giderek daha az değer kazanıyor. Yani artık sürekli kill alarak biryere kadar RP kazancaksınız. Belirli bir zamandan sonra aldığınız killerin ödülü minimum mutlak değere ulaşacak.

Assist/Yardım Kuralları

Daha önce assist alabilmeniz için 10 saniyelik bir süre gerekiyordu. 10 saniye içinde yapmış olduğunuz yardım sonucunda assist/yardım puanı alırdınız. Bu süre 10 saniyeden 15 saniyeye arttırıldı.

Yeni: Assist zamanlayıcıları oyuncunun canlanmasıyla yenileniyor.

Doğru Beceri ve Daha iyi rekabet

Kademe İndirgemeleri

Respawn, bu konuda baya katılaşmış anlaşılan 🙂 bu yeni sistem ile birlikte artık kademenizden düşebiliyorsunuz. Bunun amacının oyuncuların bunu bilerek daha hassas ve koordine oynamalarını gerektireceğini düşünmeleri. Açıkçası gerçekten çok güzel bir karar olmuş. Yani öyle ben zaten plat 4 üm golda düşmem kafasıyla rahat rahat takılan takım arkadaşlarını umursamayan tiplere respawn s.g golda demiş 😀

Peki nasıl çalışıyor bu sistem?

Şimdi şöyle ki siz platinium 1 siniz ve diamond 4 oldunuz. Oyun size 3 koruma hakkı veriyor. Bu 3 koruma hakkının her biride 1 oyuna eş değer yani sizin 3 oyun hakkınız var. Bu 3 oyun hakkınızda kademenizden düşececkcesine (-) puan alırsanız bir önceki kademenin %50 sine geri atılıyorsunuz. Özetle ben Plat 1 im diamon 4 oldum ve 3 oyun (-) puan alarak kaybettim. Plat 1’in yarısına geri düşüyorum. Dikkat edin yarısına yani %50 sine düşüyorsunuz. Gold 3 ten gold 2 ye düşüp 1 maç alıp tekrar gold 3’e çıkmaya benzemiyor yani haberiniz olsun.

Açıkçası bu sistemi kötüye kullanan oyuncular için çok güzel bir özellik olmuş. Rank/Dereceli maçlarda artık troll vs. yapan insanları daha az göreceğiz. İnsanlar zaten düşmüyorum korumam var kafasına aptal aptal oyun oynuyordu. Bu açıdan hoşuma gitti. Artık herkes hak ettiği yerde olacak gibi görünüyor.

Değiştirildi: Kademe Düşürme Koruması, daha yüksek bir kademeye terfi edildikten sonra kaybedilen 3 oyuna kadar kullanılabilir

Yeni: Oyuncular, bir önceki bölümün yarısına kadar bir aşamadan düşebilir. (Ustalar/Masters → Elmas/Diamond 1’in %50’si)

Yeni: 100 RP Seviye Promosyon Bonusu

Giriş Maliyeti Düzenlemeleri

Bir kademede iki tür oyuncu vardır: sürekli olarak RP kazanabilenler ve kazanamayanlar. Bu beceri açığını gidermek için tüm bölümlerde giriş maliyetleri ayarlanıyor.

Zurnanın zırt dediği yere geldik arkadaşlar 🙂

Artık plat 4 den 3 e geçerken kazanmamız gereken RP ile 3 den 2 ye geçerken ki kazanmamız gereken RP aynı değil.

RP

Öldürme Başına RP mekaniği basitleşti ve ayarlandı. Şimdi, doğrudan temel öldürme değerleri yerleşimlere göre sunuluyor.

Rütbe Farklılıkları

Değiştirildi: Daha düşük seviyeli bir oyuncuyu öldürmek biraz daha az azaltılmış RP sağlar.

Geçen bu olayı konuşmuştuk hatırlarsanız diamond adam plat keserse daha az RP alacak demiştim. Bunun yüzdelik dilimlerini arttırmışlar. Artık eskisine nazaran daha az alacaklar.

 

Giriş Rütbesi

Biliyorsunuz bronz, maliyeti olmayan tek seviyeydi yani bronzdayken bir şey kaybetmiyordunuz sadece kazanıyordunuz ve çok boş bir rütbeydi. Respawn, bunun önüne geçerek yeni bir rütbe oluşturuyor. Bunun adı Rookie/Çaylak. Bu rütbe yeni başlayan veya rankı hiç olmayan oyuncular için olan yeni bir rütbe. Eski oyuncular bu rütbeden etkilenmeyecekler ve sıfırlanmayacaklar. Şuan ki gibi devam edeceksiniz. Bu sadece yenilere özel.

Yeni: Başlangıç ​​seviyesi ‘Çaylak’

Değiştirildi: Bronze artık giriş maliyetlerine sahip

3. Tarafların Kill/Öldürme Hırsızlığı Düzenlenmesi

Elenen takımların öldürdükleri killerin istenmeden başka takıma transfer eden bir hata düzeltildi. Örneğin A takımındaki oyuncular B takımı tarafından düşürüldü daha sonra başka takım gelip B takımını öldürdüğü zaman ve daha sonra A takımındaki 1 adamı öldürdüğünde. Daha önce B takımı tarafından düşürülen oyuncuların killeride 3. partiden gelen takıma veriliyordu. Ama bu 3. parti C takımı o adamları düşürmemişti. Bu hatayı düzelttiler. Düşen adamlar C takımı tarafından öldürüldüğünde artık onların olmayacak.

Respawn:

“Bu güncelleme, Dereceli deneyimini geliştirmek ve iyileştirmek için devam eden yolculuğumuzun ilk adımıdır. Saviors 10 Mayıs’ta çıktığında bu değişikliklerle oynama şansı yakalayacağınız için hepinizden heyecan duyuyoruz.”

 

Açıkçası ben Apex’i her zaman zevk için oynamışımdır. Tabii ki rekabette zevk veriyor ama asla amacım deli gibi rütbe kasıp master ya da pred olmak olmadı. O yüzden bu katılaşma pekte umrumda değil ama gerçekten gereken bir özellikti. Çünkü ben her ne kadar zevkine oynayıp umursamasam da bu sistemi kötüye kullanan çok oyuncu vardı ve tabii ki takımıma denk geldiği için rahatsız oluyordum. Artık oyuncuların bir hamle yaparken iki kere düşünmesi gerekecek. Bu kadar sert bir tutum izledikleri için respawn’ı gerçekten tebrik ediyorum. Umarım Saviors güncellemesi hepimiz için güzel ve bereketli geçer ^^

Bugünkü yazımızın da sonuna geliyoruz arkadaşlar. Karakterle alakalı detaylı bir yazı yerine sitemizdeki karakterler kısmına yeni efsanemizin kartını ekleyeceğim sadece. Onun dışında pazartesi günü gelecek olan yama notları yazısında görüşmek dileğiyle…^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Discord Sunucumuza Katıl

Arama yapmak için "Enter", çıkmak için "ESC" tuşun basın