Apex Legends Mobile Kapanıyor!

Anasayfa » Haberler » Apex Legends Mobile Kapanıyor!
 Duyurular

Eloctronic Arts, Apex Legends Mobile’in Fişini Çekti!

Respawn, dün akşam saatlerinde Apex Mobile’in 1 Mayıs 2023 itibariyle tüm platformlardan kalkacağını bildirdi. Apex Mobil ve Apex camiasında büyük sallantı yaratan bu haberden sonra Ea yetkileri açıklama yapmaya başladı.

Respawn:

“Apex Legends Mobile, nitelik, nicelik ve ritim açısından bu çıtanın gerisinde kalmaya başladı. Bu nedenle, geliştirme ortağımızla aylarca çalıştıktan sonra, mobil oyunumuzu sonlandırmak için karşılıklı karar verdik. Hayal kırıklığı yaratsa da başlattığımız oyundan gurur duyuyoruz, Apex Legends topluluğunun desteğine minnettarız ve bunun oyuncular için doğru karar olduğuna eminiz. “

açıklamanın ardından oyunun bugün itibariyle satın alımlara kapanacağı ve 1 Mayısta ise tüm platformlardan kaldırılacağı söylendi.

Aklınızda bazı sorular vardır diye düşünüyorum bu yüzden Respawn’ın yayınladığı soru-cevap yazılarına bakalım;

Oyun içi satın alımlarıma ne olacak?

  • Tüm satın alma işlemleriniz, 1 Mayıs 2023 saat 16:00’e  kadar keyfini çıkarmanız için hesabınızda kalacaktır.

Oyun içi sanal para birimime ne olacak?

  • Mevcut oyun içi sanal para birimi bakiyeleriniz hesabınızda kalacak ve bugün ile 1 Mayıs 2023 16:00  arasında oyun içi içerik için harcanabilecek. Daha önce satın aldığınız ve kilidi açılan tüm oyun içi içeriğin keyfini çıkarabileceksiniz. doksan (90) günlük zaman dilimi boyunca da.

Para iadesi alabilir miyim?

  • EA Kullanıcı Sözleşmesi’nin hükümleri uyarınca, gerçek parayla yapılan satın alımlar için geri ödeme yapmayacağız. Diğer geri ödeme talepleri için lütfen oyun içeriği satın aldığınız üçüncü taraf platformla, örneğin Apple App Store ve Google Play Store ile iletişime geçebilirsiniz.

Sunucular ne zaman kapanacak?

  • Sunucular, 1 Mayıs 2023 tarihinde 16:00’de çalışmayı durduracaktır.

Üçüncü taraf Web Mağazalarında satışa sunulan Apex Legends Mobil Web Mağazası ve Apex Legends Mobil içeriğine ne olacak?

  • Apex Legends Mobil Web Mağazası artık erişilebilir olmayacak ve üçüncü taraf web mağazalarındaki tüm oyun içeriği satışları artık mümkün olmayacak.

Bu, diğer platformlardaki Apex Legends için ne anlama geliyor? 

  • Apex Legends Mobile için bu karar platforma özgüdür ve PC ve Konsollardaki oyundan bağımsızdır. Bir franchise olarak Apex Legends güçlü ve gelecekte heyecan verici güncellemeleri paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.

Respawnın bu açıklamalarından sonra mobil oyun dünyası adeta sallandı. Çünkü büyük ve güçlü bir şirket iyi bir oyun yapmıştı ama hüsran oldu. Yani yine oynayan birçok insanın olduğunu düşünüyorum ki Türkiye de bile yayıncıların videoları 53-54K izlenmiş oynanış videoları oda yani bilmiyorum bence biraz düzenleme yapsalardı devam etme potansiyelinin yüksek olabileceğini düşünüyorum ama kolay yoldan oyunun fişini çekmeyi düşünmüşler.

Bu ani kapanış duyurusundan sonra Ea yetkilisi;

Gelecekte, bağlantılı bir Apex mobil deneyimini yeniden tasarlamayı planladıklarını söyledi.

Açıkçası oyunu hiç oynamadım ama videolarını izledim ve mekanikleri güzele benziyordu mobil oyun olmasına rağmen. Daha iyisini nasıl yapacaklar anlamış değilim. Onca emek var o oyunda sabah akşam belki uyumadan harita ya da karakter modelleyen insanlar var. Bunları hiçe sayarak böyle bir karar alınması gerçekten çok üzücü. Bazı insanlar bu durumun Apex Legends’ı etkileyeceğini düşünmüş ama Ea, öyle bir şeyin olmayacağının altını özellikle çizdi. Ayrıca Apex’in yılın son çeyreğinde düşüş yaşadığını da kabul ederek sonraki sezonlar da daha çok üstüne düşeceklerini de belirtti.

Oyunun kapanmasının ardından ise iki Exclusive Efsanelerimize ne olacak sorusu akıllara geliyor. Sezon 16 ile ilgili teaser haftasına dün girdik ve sızan bilgilere göre Battle Passte müzik teması var bu da akıllara Rhapsody’nin Apex Legends’a dahil olacağını getiriyor ama mobilde farklı bir yolda ilerlemiş bu karakteri bu oyuna nasıl ekleyecekler muamma teması aynı kalarak modellemesi ve hikayesi değişecek olabilir ama hali hazırda var olan Rhapsody’nin aynı şekilde aynı yetenek kitiyle ve tamamen aynı hikayeyle geleceğini düşünmüyorum. Fade için belki farklı bir yol izlerler çünkü tasarımı ve hikayesi Apex’e gelmeye daha makul ama Rhapsody biraz değişiklik uğrayacakmış gibi geliyor eğer gelirse tabii ki. Bundan sonra ne olacağını göreceğiz bu ani karardan sonra her an her şey olabilir Apex dünyası için. Ama yaptıkları bu son ani hamle bana soracak olursanız hem şirkete hem de Apex Oyuncularına ciddi bir zarara uğrattı hem maddi olarak hem manevi olarak.

Güçlü bir şirketsin böyle bir kararı vermemen gerekiyordu ki oyun da gayet popüler bir oyun. Apexle bağlı olmayan bir şey olsa yine anlayacağım ama  ilk aydan 50 milyon oyuncu sayısına ulaşmış rekor bir büyüme hızına sahip bir oyunu temsil ediyordu mobil dünyasında. Gerçekten yazık oldu diyecek bir şey bulamıyorum.

Bugünlük bu kadar arkadaşlar umarım aklınıza takılan bir şey yoktur eğer varsa yorumlarda sormaya çekinmeyin lütfen şimdiden herkese geçmiş olsun…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Discord Sunucumuza Katıl

Arama yapmak için "Enter", çıkmak için "ESC" tuşun basın