Apex Legends “Escape” Yeni Harita: Storm Point

Anasayfa » Haberler » Apex Legends “Escape” Yeni Harita: Storm Point
 Duyurular

Storm Point’e Hoş Geldiniz!

Herkese Merhaba, Bugünkü Yazımızda yeni haritamız Storm Point hakkında konuşacağız.

Haritanın baş yapımcısı Rodney Reece, kendisi aynı zamanda Worlds Edge haritasınında baş yapımcısı.

Gaea gezegeninde bulunan Storm Point, uzun zamandır unutulmuş bir IMC araştırma üssü ve şimdi Apex Games’e ev sahipliği yapıyor. Şimdiye kadarki en büyük Battle Royale haritası, önceki harita boyutu rekoru sahibimiz World’s Edge’den yaklaşık %15 daha büyük. Görülecek ve konuşulacak çok şey var, o yüzden başlayalım.

 

GRAVITY CANNONS / ÇEKİM TOPLARI

Bu haritada nerdeyse hiç Jump Tower yok onun yerine Çekim Topları var. Bu çekim fırlatıcıları haritanın bir yerinden bir yerine gitmenizi sağlıyor içine girdiğiniz zaman sizi önceden belirlenmiş karşı noktaya atıyor. Bu iticileri alandan kaçmak için,düşmandan kaçmak için veya yer değiştirmek için kullanabilirsiniz. Çekim Toplarını kullandığınız esnada havadayken tam kontrol sağlarsınız yani karakterinize yön verebilir,yeteneklerinizi,silahlarınızı ve bombalarınızı kullanabilirsiniz.

Yön verme özelliği sayesinde çekim topunun sizi attığı karşı çekim topuna kurulmuş tuzaklardanda kaçabilirsiniz.

 

VAHŞİ YAŞAM:

Storm Point, insan yaşamının olmadığı eski bir ada üstü bu yüzden bu haritanın kendine özgü bir yaşam alanı var.

Vahşi Hayvanlar bu adayı ele geçirmiş durumda oyuncuların oyunu oynarken güzergahlarını 2 kez düşünmesi gerekecek. Birbirinden farklı bu vahşi yaratıkları gelin birlikte tanıyalım.

PROWLERS:

Prowlerları zaten World’s Edge’den tanıyoruz ama buradakiler çok daha yırtıcı. Prowlerlar sürü halinde gezerler ve sizi fark ettiklerinde hep birlikte saldırırlar bu yüzden onlarla mesafenizi korursanız iyi olur. Dediğim gibi sürü halinde gezerler ve haritanın birçok bölgesinde en yaygın bulunan yırtıcılardır belirli yerleri olduğu gibi belirsiz yerleride vardır bu yüzden haritada gezerken gözünüzü ve kulağınızı dört açın onlara yem olmak istemezsiniz 😀

 

SPIDERS / ÖRÜMCEKLER

Storm Point’te yaşayan tek vahşi yaratık prowlers değil. Örümcek yumurtaları haritanın her yerine dağılmış durumda. Bu yumurtalara zarar vermek, içerideki örümcekleri rahatsız edecek ve sizi öğle yemeğine mutlu bir şekilde götürecek bir yaratık sürüsünü yumurtadan çıkaracak 😀 Lezizzz

Bu yaratıklar Prowlers’dan farklı olarak size uzaktan ağ tükürebilirler prowlers’a göre daha seridirler ve daha çabuk konum alırlar bu yüzden bunları gördünüzmü ya sessiz oluyorsunuz ya da kaçıyorsunuz 🙂 Ağlarının yavaşlatma etkisi olduğu söyleniyor bu sebeple yem olma ihtimaliniz çok yüksek 🙁 sonunuzun seer gibi olmasını istemezdim açıkçası.

Tabiki herzaman söylediğim gibi bu örümceklerden Wraith,valkyrie,Loba,horizon path,octane,ash gibi kaçabilme yetenekleri olan legendlar 1-0 önde olacak gibi duruyor.

FLYERS

Flyers’lar Kings Canyon ile bildiğimiz olanla hemen hemen aynı sadece bunlar bi tık daha yaygın gibi düşünün havada yine uçuyorlar vurduğunuz zaman yine ganimet veriyor. Saldırıp Saldırmadığı belirtilmemiş büyük ihtimalle saldırmıyorlar.

AVIN KURALLARI VE ÖDÜLLERİ

Oyuna başladığınız zaman haritada kırmızı ile işaretlenmiş yerler bulunacak bunlar Vahşi Yaşam Alanları diye geçiyor. Bu yerlerde Prowlers veya Spiders/Örümcekler mevcut bu hayvanların yeri genelde aynıdır ama her oyunda çok ufak değişiklikler olabiliyormuş. Bu hayvanlar kendi bölgelerini korurlar ve izinsiz misafirlere karşı agresif davranırlar. Takımınız bir Vahşi Yaşam Alanı bölgesini temizlediğinde temizlediğiniz yerdeki kırmızı işaret haritadan kaldırılır ve takmınızla temizlediğiniz hayvanlardan ganimetleri toplayabilirsiniz.

Storm Point Vahşi Yaşam Alanından kazanacağınız ödülleri biraz daha açalım.

  • Akıllı Loot Dağılımı: Prowlers ve Spiders’ı öldürdüğünüz zaman içinden düşen şırınga gibi basit ganimetlerin yanında silahınıza lazım olabilecek şarjörleri,barrelleri ve standart veya Sniper Stock gibi eklentileride düşürebilir.
  • EVO Puanları: Yaban hayatına verilen tüm hasarın küçük bir yüzdesi  Evo Zırhınıza işler.
  • Crafting Metals: Bir Yuvayı Temizlemek, tamamlama sırasında yuvadaki her takım üyesi arasında eşit olarak bölünen bir yığın Craft Metal kazandırır.

İlgi Çekici Bölgeler:

Barometer:

 

Storm Pointin kalbi olduğu söyleniyor bu bölge içinyükseklik avantajı sağlayan ve saldıganlara karşı savunması zor bir araştırma kulesi mevcut

Command Center:

Dağın içine inşa edilen Komuta Merkezi, ganimet açısından zengin ve oyuncuların drop ship’den kalbine dalmalarını sağlayan devasa bir yapıdır. Ayrıca bugüne kadar Apex Oyunlarında en uzun zipline ağı kullanılarak  dağın zirvesine çıkmak için mükemmel bir yöntem olacağı söyleniyor. Oynayıp göreceğiz.

The Antenna:

Kings Canyondaki Capacitor bölgesine oldukça benzeyen bir mimarisi var hikayesel olarak baktığımızda haritanın iletişimini sağlayan en büyük anten/uydu ağına sahip bir bölge bu bölgede tıpki KC’de olan mavi ve sarı boruların olduğu gibi burdada değişik pozisyonlar alıp savaşabilirsiniz.

Checkpoint:

Yoğun ağaçların olduğu  bir orman bölgesinin üzerinde asılı olan Checkpoint, yoğun bir kavgadan yeni yollarla ayrılmanıza olanak tanır. Bunalmışsanız, etkileşimi değiştirmek için aşağıdaki ormandaki platformdan atlayabilirsiniz.

Lightning Rod:

Lightning Rod haritanın en yüksek bölgesindeki en yüksek yapıdır. Haritaya düşen yıldırımları topraklama yöntemiyle toprağa atan ve haritanın mimarisini yıldırımlardan koruyan koruyucu bir kule görevini üstlenmektedir. Alan buraya daralırsa saldırması çok zor ve savunanlar için büyük avantaj sağlayan çok önemli bir kaledir.

Favori yerlerimden biri oldu bile 😀

Storm Catcher:

Geniş bir alana asılı olan Storm Catcher, yakın mesafe dövüşlerine odaklanan bir iç mekandır. Her iki tarafında da güçlü, savunulabilir üslere karşı uzun menzilli savaş açmak için kendinizi dış balkonlarına yerleştirebilirsiniz.

North Pad:

North Pad, çok çeşitli inişli çıkışlı tepelerden güvenli geçişe izin veren korumalı bir hendek ağı içeren bir fırlatma alanıdır. Bu siperleri ayıran yer altı sığınakları ve ganimet içeren küçük gözetleme noktalarıdır.

The Mill:

En uzak batı konumunda yer alan Değirmenin dairesel iç mekanı, yüksek değerli ganimet ve merkez nehre doğru giriş yolunu içerir.

Shipfall

Storm Point, Shipfall’dan hayatta kalanların kalıntıları, ölüme mahkûm gemiden geriye kalan tek şey. Onlarca yıl boyunca aşınmış olan motor bölümü hala sağlamdır ve içinden geçmek için savaşabilirseniz bir kaledir.

Cenote Cave:

Güvenli bir mercan kayalığı mağaraları ağı olan Cenote, haritanın en izole bölümüdür ve değerli ganimet ve güç konumlarıyla doludur. En güney batı köşesinde yer alan, aynı zamanda Barometre ve adanın tüm batı yarısı arasında kritik bir yoldur.

 

Resimsiz birkaç yer ismi daha var onları yazmıyorum daha küçük yerler en önemlileri ve Apex’inde resmi sitesinde yayınlanan resimli büyük POI’ler bunlar bunlara ek olarak haritada 17 adet adlandırılmış küçük kamp alanları varmış ordada yüksek ganimetlerin olduğu söyleniyor. Eğer kendinize yer bulamazsanız onlardan birine gidin demiş sevgili respawn bey 😀

 

şahsen haritaya aşık oldum ağaç,okyanus,fırtına,kamp alanları tamamen doğal bir harita ki zaten Worlds Edge’in baş yapımcısı başrollerde bu yüzden bi tık daha heyecanlandım Apex’in şuanki en büyük haritası olacak.

 

Haritada uçan kaçan legendlar çok daha avantajlı gibi duruyor vallaha bayıldım.

Bugünkü yazımızın sonuna geliyoruz bir sonraki yazı Ash ile alakalı olacak onuda bu hafta içi ya da ash tanıtımı yayınlanınca detaylı bir şekilde paylaşırım az buçuk gruba sızıntılarını atmıştım o yüzden bekleyebilir. Üçüncü yazımızda yama notları olacak harita yazısına rahat 3 saatim gitti laptoptan yazıyorum baya zahmetli oldu benim için ama herşey sizin için tabiki umarım yazıyı beğenmişsinizdir elimden geldiğince sizlere çevirip doğru birşekilde kendi yorumlarımla anlatmaya çalıştım

 

Siz harita hakkında ne düşünüyorsunuz? berbat felan diye yorumlarınızı okudum ama ön yargı ile yaklaşmamakta fayda var diye düşünüyorum kendinize iyi bakın sağlıcakla…^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Discord Sunucumuza Katıl

Arama yapmak için "Enter", çıkmak için "ESC" tuşun basın