Apex Legends “Defiance” Yama Notları

Anasayfa » Haberler » Apex Legends “Defiance” Yama Notları
 Duyurular

Hepinize merhaba arkadaşlar, uzun bir aradan sonra tekrar burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Yoğun sınav haftam sonrası özgürlüğüme kısmen kavuşmuş olduğumu söyleyebilirim. 🙂

Yama notlarına geçmeden önce söylemek istiyorum ki bu sezonun doğal Apex usulü olduğunu unutmamamız gerekiyor. Yani bu düşük bütçeli bir sezon olacak LTM moduna aldırmayın.

Kısacası yeni silah yok, düşük bütçeli bir harita değişimi var ki bu Olympus oluyor daha önce sezon 9 da değişime uğramıştı biliyorsunuz buda tabii ki iyi bir şey oluyor çünkü büyük güncelleme Kings Canyon’a kaldı 🙂 bazı teorilerim var ama bunu burada söylemeyeceğim tabii ki.

Şimdi gelelim yama notlarına dediğim gibi beklenenin altında bir sezon olacak her ne kadar hype yapmayı başarmış olsa da bu yüzden büyük yeniliklerden başlayalım grupta paylaşmıştım burada kendisine tekrar değinelim.

 

Yeni Legend: MAD MAGGIE

 

Margaret Kōhere – bir gün Mad Maggie olarak bilinecek kadın – Salvo’nun en tozlu, en sıkıcı köşelerinden birinde konuşacak bir ailesi olmadan büyüdü. O haldeyken kendisine benzeyen birisiyle tanıştı.Walter Fitzroy adında maceracı bir genç çocuk. İkisi birbirinden ayrılmazdı ve gençlik yıllarında paralı asker oldular. Sonunda bu ikili, güçlü bir paralı asker operasyonu olan Cracked Talon’a dönüştü. Burada, lakabını kazandı: Mad Maggie. Ancak rakip savaş ağası Sandringham Kelly, Syndicate ile bir anlaşma imzaladığında, Maggie’nin bağımsız bir Salvo için umutları mahvoldu ve Fuse, onu Oyunlar için terk ederek Maggie’yi gerçekten çok kızdırdı…

Maggie, Fuse’un Apex oyunlarına girişini sabote ederek Salvo’da isyan çıkaracağını umarak Syndicate’in ne kadar zayıf olduğunu ortaya çıkarmayı planladı. Fuse, Maggie’yi devirmek için bir takım kurdu ve bunu başardığını sanıyordu. Daha sonra Maggie Syndicate tarafından yakalandı ve Apex oyunlarında ölümüne savaşmaya mahkum edildi.

 

Gerçek ad: Margaret Kohere
Yaş: 55
Memleket: Salvo
Taktik Yeteneği: Maggie engellerin arasından(yapı değil) düşmanları yakan bir alev cihazı fırlatır. Yapı olmamasının sebebi Gibraltar’ın enerji bariyerinden de geçebilmesi. Tabii ki bu saçmalık ötesi bir olay derdim ama salvonun silah konusunda profesyonel bir konumda olduğunu düşündüğümüzde, bu cihazın enerji duvarlarını da delebilecek potansiyelde olduğunu varsayabiliriz.
Pasif Yeteneği: Maggie, daha önce hasar verdiği düşmanları anlık olarak izleyebilir. İzleme süresi tam olarak bilinmiyor ama pasif olduğundan maksimum 5 saniye olacağını varsayıyorum ki o kadar olmaz bence. Bir diğer özellik ise pompalı silahlar(Peackeeper,Eva-8 Auto,Mastiff,Mozambique) ile daha hızlı hareket eder.
Ulti Yeteneği: Maggie, bir beyblade misali bir top fırlatır, bu top doğrusal bir yöne doğru atılır, bu yönde yere her çarptığında enerji izleri bırakır, buna hızlandırıcı pedler diyoruz ki kısaca jumped gibi ama speed-ped işte jump olmayanından 😀 Her neyse bu pedlere bastığınızda hızlanıyorsunuz bunun dışında bu attığınız top kontrolsüz değil yani mekanizması iyi dizayn edilmiş. Mesela bir duvara çarptığında yakında bir düşman varsa düşmana doğru zıplıyor yani bir engele çarptıktan sonraki karşı zıplaması düşman yönünde oluyor. Fizik kanunlarına aykırı bir top 😀 Bir düşmana çarptığı zaman düşman sersemliyor ve azıcık hasar veriyor ve tabii ki çarpma sırasında patlıyor bu verilen hasar patlamanın hasarı, patladığı zamanda ise yere birkaç ped bırakıyor.
Yeni Sınırlı Süreli Mod: Kontrol

Arkadaşlar bu modu kısa ve öz bir şekilde anlatacağım size  uzun yazılarla gözünü yormak istemiyorum.

Şimdi 9v9 oynanan bir oyun her takım kendi içeresinde üçe bölünüyor yani 9 kişilik bir takımın içinde 3 grup var bu grupların olma nedeni legend seçim ekranı bu ekranda normal oyundaki gibi üç kişi oluyorsunuz üç kişi battle royale oynarmış gibi legendlarınızı seçiyorsunuz. Bu sayede 9 kişilik bir takımda en fazla 3 aynı karakter oluyor. Bunun olma amacı aslında legend seçme olayında istediğiniz legend ile oynama şansını arttırmak başka bir katkısı yok yani 9 kişinin hepsi normal oyundaki gibi her şeyden faydalanıyor.

Bu oyunda ölüm bir son değil. O yüzden öldüğünüz zaman çıkış düğmesine basmamayı unutmayın 🙂 öldüğünüzde, kısa bir süre içerisinde tekrar doğarsınız. 5 saniye falan. Öldüğünüz zaman ki o 5-6 saniyelik doğma yeri seçme ekranında yani yukarıdaki resim oluyor bu, bu kısımdan silahlarınızı değiştirebilir ve legendlarınızı değiştirebilirsiniz. Tıpkı kışın gelen Winter Express modu gibi.

Güç Mücadelesi:

Oyunda üç adet bölge var bu bölgeleri en çok elinde tutan takım kazanıyor. Sistem şöyle işliyor: Bir bölgeyi ele geçiren takım o andan itibaren olmak üzere her saniye puan kazanır ve 1250 puana ulaşan takım oyunu kazanıyor. Dediğim gibi rakibiniz bölge ele geçirdiği zaman onu ondan geri almak için acele etmelisiniz her kaybettiğiniz saniye aleyhinize işler. Yani oyunun asıl amacı bu şimdi gelelim püf noktalara.

Bir bölgeye hakim olmak yeniden doğuşunuzda etkiler oyun başında her iki takımın doğuş üssü vardır ama oyun içerisinde bölge ele geçirdiğiniz zaman o bölgelere yakın yerlerde de doğma hakkı kazanıyorsunuz ki bu o bölgeye yakın olup o bölgeyi savunmanızı kolaylaştırır. Ayrıca bir takım üç bölgeyi birden ele geçirirse Lockout sistemini başlatır. Lockout’u yapmak çok zordur takım çalışması ve koordine isteyen bir olaydır. Lockout olduğu zaman geri sayım başlar bu geri sayım süresinde karşı takım üç bölgeden bir tanesini ele geçiremezse  oyunu direkt olarak bölgelerin sahibi olan takım kazanır.

Oyun esnasında oyunda droplar düşecek ve oradan kendinize drop silahlarından alıp zaferinizde güçlü bir yol izleyebilirsiniz.

Reyting tablosu, oyunda yapmış olduğunuz eylemlere göre sıralanır sadece kill almaya göre değil bölge ele geçirme, takım arkadaşınıza yardımcı olma(sizin yeteneğinizi kullanması vs.) her yaptığınız yardımlaşma reyting skorunuza katkı sağlar.

Takımınıza yardımcı olmak için ne kadar çok şey yaparsanız, Reytingleriniz o kadar yüksek olur. Derecelendirmeler katmanlara ayrılmıştır – mavi, mor ve altın. Her kademenin kazanılması giderek daha zordur, ancak size daha güçlü silahlar verir. Her kademe kazandığınızda, Legends yeteneğinizi güçlü şekillerde kullanmak için ultimate gücünüzü de kazanacaksınız. Maksimum seviyeye ulaştığınızda, donanımınız maksimuma ulaşmış olsa bile daha fazla ulti ücreti kazanmak için Puan kazanmaya devam edebilirsiniz.

Öldüğünüzde Reytingleriniz sıfırlanacak ve onları bir sonraki yaşamınızda geri kazanmanız gerekecek.

Herkes yeniden dirilebildiğinde öldürmeler o kadar önemli değil, bu nedenle Öldürme Lideri yerine, en yüksek Dereceye sahip oyuncu, gerçekten en çok yapan oyuncu olan Derecelendirme Lideri olacaktır. Derecelendirme Liderini öldürmek kendi Derecelendirmelerinizi artırabilir ve Derecelendirme Lideri öldüğünde, onların yerini almak istiyorsanız lider olarak sahip oldukları Derecelendirmeleri geçmeniz gerekir.

 

Oyun, Olympus’taki Hammonds Lab. ve Storm Point Barometers’de oynanacak.

Olympus Harita Güncellemesi:

Arkadaşlar olympus’ta oha dedirtecek tek yer burası diğer yerler pek önemli değil bu bölgenin ortasındaki yerde bir portal gibi bir şey var oradan loot kutuları düşüyor tıpkı pathfinder’ın yerindeki gibi. Ama bunu etkinleştirmek için bir buton var o butona bastığınızda üç adet lootbox düşüyor ve bir adet altın eşya garantili oluyor yeniden etkinleştirmenin 45 saniye süresi varmış ayrıca her etkinleştirdiğinizde etrafa baya ses yaydığı ve düşmanları çekeceği de not edilmiş. 🙂

Haritanın alt şehre yaklaşması yüzünden havadaki bulut sayısı azaldığı için haritanın görüşü daha iyileşti eskiden hava katmanları daha yoğundu artık uzaklar vs. daha net gözükecek.

Gelelim artık oynanış değişikliklerine

Wild Life Güncellemesi:

Respawn: PvE’yi Battle Royal’e ekleyeli tam bir sezon oldu ve vahşi yaşamın başlamasından memnun olsak da, Prowlers’ın biraz fazla cezalandırıcı olduğunu ve yeterince ödüllendirici olmadığını gördük. Ek olarak, bu sezon ele almayı umduğumuz oyuncular için hayal kırıklığı yaratan bazı kötü son durumlar gördük. Kesin ayrıntılara ve bunların ardındaki mantığımıza başka bir blogda daha derinlemesine gireceğiz.

kısacası arkadaşlar prowlerlar artık daha uysal ve bir kampı temizlediğinizde craft verme ödülü 90’dan 150’ye çıkarılmış. Tabi takıma dağıttığını unutmayalım.

biliyorsunuz storm pointte haritanın en üst bölümüne atlamak zor yukarıda olduğu için. Drop ship’de bizi genelde aşağı taraflardan başlatıyordu. Onu düzeltmişler ve artık daha fazla yukarıdan başlatacak üst bölgeden her yere gitmemizi sağlamaya çalışmışlar deneyip göreceğiz.

 

Dereceli Güncellemeleri:

Maks. Öldürme KP’si:  175 → 125
    Yerleştirme Puanı ve Öldürme Başına Bonus:

Bu değişim yüksek dereceli elolarda herkesin kill almaya odaklı oynadığı için değiştirilmiş ve derecelinin daha ciddi bir yer olmasını istiyorlarmış. Bu sayede dereceliler insanların kill kasma yeri değil gerçekken her anlamda mücadele edecekleri bir yer olacak. Takımını kill uğruna kaldırmayan insanların pek değişeceğini hala düşünmüyorum ama göreceğiz bakalım…

HABERLEŞME FİLTRESİ

Bu sezon boyunca, oyuncuların, İletişim Filtresi adı verilen sesli ve yazılı sohbeti almak istedikleri oyunculara karar verebilecekleri yeni bir özellik yayınlayacağız. Oyuncular bu özelliği Oynanış altındaki Seçenekler Menüsünde bulabilir ve aralarından seçim yapabilecekleri 3 seçenek bulunur.

 • Herkes = Tüm oyunculardan gelen tüm Metin / sesli sohbeti görür ve duyarsınız.
 • Yalnızca Arkadaşlar = Yalnızca arkadaşlarınızın metin / sesli sohbetini görür ve duyarsınız.
 • Kapalı = Herhangi bir sesli veya yazılı sohbet görmez veya duymazsınız.

Oyuncular ayrıca seçtikleri herhangi birinin, bir arkadaşının veya iyi bir rastgele takım arkadaşının sesini açabilir.

Bu sistem League Of Legends mantığında olacak arkadaşlar arkadaşlarınız falan size yazabilecek işte bekliyorum seni gel bilmem ne falan oyun içeresinde de yazılır mı yoksa sadece lobide mi olur bilmiyorum orasını.

Legend Değişiklikleri: 

Crypto:

 • Crypto drone da iken artık bir çok bilgiye erişim sağlayacak işaretli yerlerdeki bilgiler gibi.
 • Drone işaretleme sistemi 160’dan 240 dereceye yükseltildi.
 • Drone açtığınızda artık drone cryptonun görüş hattı boyunca dümdüz ileri gidiyor. Youtube’dan videolara baktığımda yaklaşık 47 metre felan gidiyor keşke 200 metre sınırına kadar gitseydi loldeki kalista gibi gönderirdik belirli yere salak respawn hiç düşünemiyor.
 • Bir duvara veya belirli bir yapıya fırlatıldığında drone duvara çarpıp duvara geniş bir şekilde bakacak şekilde pozisyon alır ki bu hızlı bir oyunda baya kullanışlı yetenek kapı tutarken arkandan gelen olur mu diye direkt kapıya doğru atarsın geniş açılı görüş olur mis gibi.
 • taktik düğmesine basılı tutmak drone’u yine ileri gönderir ama hemen manuel moda geçiş yapar (bir kere basınca geçiş yapmıyor direkt dümdüz gidiyor basılı tutunca 45 metre felan gitmiyor yani 5 metre gidip geçiyor)
 • Drone sağlığı 60 dan 50 oldu.
 • Drone işaretçisinin görünürlüğü arttırıldı.

Bu arada bana tam şuan bir vahiy geldi arkadaşlar bu sezon heirlomm Crypto’ya gelecek Buğra demişti dersiniz. Yine.^^

Caustic Öldürüldü.

 • Caustic’in gaz trapleri artık 150 cana sahip.
 • Tuzaklar artık 12.5 saniye yerine 11 saniyede sona erecek.
 • Gaz etkileri tuzak imha edildikten sonra veya sona erdikten sonra iki saniye boyunca oyalanır.( Gaz parçacıklarının dağılma süresinide hesaba katmışlar respawna hemen nobel ödülü veriyoruz.)

Silah Ve Ekipman Değişiklikleri:

Alternatör silah havuzuna geri dönüyor ve yerini Volt SMG alıyor.

 • Alternatör hop-up’ı kaldırıldı drop’a girmeden önceki haliyle geliyor.
 • Volt SMG hasarı 15 den 17 oldu ve şarjör kapasitesi 27 den 30 oldu.
 • Triple Take mermi büyümesi olayı kaldırıldı ve hasarı 23 den 21’e düşürüldü.
 • Flatline mermi başına hasar 19’dan 18’e düşürüldü.
 • Rampage hasarı 28’den 26’ya düşürüldü.

Hop-ups

Kinetic Feeder – Triple Take & Peacekeeper

Triple take ve peacekeeper ile kayma sürecinde boğulma süresi çok hızlanır. (yani bu mermilerin birleşip düz bir hatta gitme olayı.)  Onun dışında kayarken mermiler yeniden yüklenir.

Hammerpoint Rounds – P2020, Mozambique & RE-45

 • P2020
  • +%50 zırhsız hasar
 • Mozambik
  • +%35 zırhsız hasar
 • RE-45
  • +%35 zırhsız hasar

Shatter Caps – 30-30 Repeater & Bocek Bow

 • Çoklu vuruşu her iki silah içinde pasif hal oldu (mesafeye göre otomatik ayarlanacak sanırım.)
 • Artık açılıp kapatılamıyor (B tuşuyla)
 • 30-30 Mermi tanesi hasarı 8 den 7 oldu( Shatter caps modunda iken)
 • Bocek Bow ise 12 den 11 oldu(Shatter maps modunda iken)

Altın Silah Rotasyonu:

 • Eklendi: RE-45, Triple Take, Peacekeeper, Prowler, Havoc
 • Kaldırıldı: Mastiff, 30-30 Repeater, R-301, CAR, Longbow

Üretim/Craft:

 • Flatline ve Longbow replicator’ün içine giriyor artık yerde bulunmayacaklar.
 • Üretilen silahlar 30 Craft Material ile üretilecek.
 • Üretim Rotasyonuna yeni hop-up kinetic feeder eklendi.
 • Medkit fiyatı 20 den 15’e düşürüldü
 • Üretim’deki silahlar hiçbir eklenti ve iki kutu mermi olmadan gelir.

Evet arkadaşlar merakla beklenilen yama notları yazısı bu kadardı yeni sezondan dediğim gibi kostümler dışında pek güzel bir şey beklemeyin ama bir sonraki sezonun bomba olacağından adım gibi eminim dediğim gibi bu sezon yılbaşı şeysiyle birlikte 3 eventimiz olacak birisi crypto’nun herilomm eventi olacak. 🙂

 

Hadi size kıyamadım bir crypto heirlommunu göstereyim:

Benden bu kadar zamanlama için tekrardan kusura bakmayın daha bugün döndüm bütün gün yoldaydım anca yetişti.

Kendinize iyi bakın bir sonraki yazıda görüşmek üzere.^^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Discord Sunucumuza Katıl

Arama yapmak için "Enter", çıkmak için "ESC" tuşun basın