Toksik davranışları tespit edecek yapay zeka geliyor!

Anasayfa » Haberler » Toksik davranışları tespit edecek yapay zeka geliyor!
 Duyurular

Activision, en son CoD oyunu Modern Warfare 2’nin Warzone 2 ile beraber büyük bir güncelleme almasıyla birlikte, çok oyunculu oyunlarda trolleme davranışını engellemeye yardımcı olacak bir yapay zekayı eğitmek amacıyla Call of Duty oyuncu verilerini kullanmak için California Teknoloji Enstitüsü veya Caltech ile ortaklık kuruyor.

İki yıllık bir proje kapsamında Activision, Caltech’teki profesörler ve araştırmacılarla birlikte çalışarak çevrimiçi oyunlardaki toksik davranışları tespit edebilecek ve denetlemeye yardımcı olabilecek yapay zeka araçları geliştiriyor. Proje, Call of Duty’nin arkasındaki geliştirici ve mühendislerin Caltech’teki ekiple yakın işbirliği içinde çalışmasıyla, Activision’ın oyuncuların çok oyunculu oyunlarda nasıl etkileşime girdiğine ilişkin kendi verilerini kullanacak.

Caltech’ten yapılan açıklamada, “İster trolleme, ister ırkçılık, cinsiyetçilik, doxing ya da sadece genel taciz olsun, internetin kötü davranış sorunu var” denildi. “İnternet büyümeye devam ettikçe ve zararlı davranışlar daha aşırı hale geldikçe, moderatörlerin ellerinde daha iyi araçlara ihtiyaç duydukları ortaya çıktı.”

Activision ve Call of Duty ekibi, Bren bilgisayar ve matematik bilimleri profesörü Anima Anandkumar ve siyaset ve bilgisayar bilimleri profesörü Michael Alvarez ile birlikte çalışarak “oyunlarda potansiyel kullanımı” olan yapay zeka moderasyon araçları yaratacak.

Caltech’in açıklaması şöyle devam ediyor: “Activision’ın veri mühendisleri… oyuncu katılımı ve oyun odaklı veriler hakkında fikir verecek.” “Alvarez ve Anandkumar, sosyal medyada trollemeyi tespit etmek için yapay zekayı eğitme konusunda zaten birlikte çalışmışlardı. Call of Duty video oyunları üzerinde çalışan ekiple yürüttükleri proje, oyunlarda potansiyel kullanım için benzer bir teknoloji geliştirmelerine olanak tanıyacak.

Açıklamada, “Activision ile çalışmak, araştırmacılara yalnızca insanların çevrimiçi oyunlarda nasıl etkileşimde bulunduklarına ilişkin verilere değil, aynı zamanda uzmanlık bilgilerine de erişim sağlıyor” denildi. Proje, “kötü niyetli çevrimiçi davranışları tespit edebilecek ve şirketin [Activision’ın] destek ve moderasyon ekiplerinin bunlarla mücadele etmesine yardımcı olacak bir yapay zeka oluşturulmasına” yardımcı olacak.

Call of Duty oyunlarının mevcut paketi yeni bir Warzone 2 güncellemesi ve yeni bir Modern Warfare 2 güncellemesi sayesinde elden geçirilirken bu haber geldi. Call of Duty’yi birlikte geliştiren Raven Software, battle royale oyununda mevcut olan satın alma istasyonlarının miktarı da dahil olmak üzere Warzone 2’deki bazı değişiklikleri yalnızca bir gün sonra geri aldı.

Kaynakça:

pcgamesn

caltech

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

Discord Sunucumuza Katıl

Arama yapmak için "Enter", çıkmak için "ESC" tuşun basın